sobota, 25 sierpnia 2018

Jak wyprowadzić na prostą podupadający biznes


Najczęstszą przyczyną przejścia biznesu w stan upadłości są zbyt niskie przychody w stosunku co do kosztów które ponosi spółka. Sam niejednokrotnie jeszcze parę lat temu miałem tego typu problem. Niestety, ale byłem zmuszony zamknąć jedną z moich firm.

Z kolei zbyt niskie przychody wiążą się często z brakiem jakości. Każda firma powinna mieć zapewnioną całkowita jakość. Jakość obsługi klienta, jakość dostaw, jakość płatności, księgowości, jakość terminowości itp.

Spółki najczęściej wyprowadza się na prostą poprzez gruntowne restrukturyzacje. Czyli zmianę procesów zarządzania biznesem.

Jeśli duża część klientów po prostu odchodzi od nas wtedy może być konieczna zmiana nazwy firmy. Nazwa jeśli jest ściśle połączona z marką.

Jeśli przyczyną pogorszenia stanu finansowego biznesu jest zbyt niski przychód wtedy każda spółka powinna zwiększyć nakład na reklamę. Stosować marketing oparty na danych, oraz testować które rozwiązania reklamowe są najskuteczniejsze. Do tego już możesz zatrudnić profesjonalnych marketingowców.

Kolejnym czynnikiem który warto rozważyć podczas ratowania firmy, jest nawiązanie współpracy
z doradcami marketingowymi. Oni najlepiej wiedzą jak działać. Można również pomyśleć o pozyskaniu inwestora który wprowadzi kapitał na ratowanie biznesu. Pamiętaj, że im większej ilości osób zależy na tym, aby firma dalej trwała tym większe jest prawdopodobieństwo, że ona przetrwa.

To czego nie uwzględnia większa część biznesów to motywowanie pracowników. Pracownik nie musi robić tego co kocha, ważne, żeby wykonywał wszystko szybko, dokładnie i solidnie.
Tutaj sprawdzi się motywowanie poprzez „kij i marchewkę”(otrzymasz coś ekstra, ale pracuj solidnie). Jednocześnie należy uświadamiać pracownikom, że jeśli firma nie przetrwa to stracą pracę. Jeśli uświadomisz im, że los i przyszłość stanowisk pracy zależy od nich samych wtedy poczują się wyróżnieni i odpowiedzialni. Najlepiej aby pracownicy lubili swojego pracodawce. Jeśli nie jesteś w stanie porządnie płacić pracownikom i mają uraz o to, wtedy musisz im wytłumaczyć dlaczego się tak dzieje. Za argument możesz podać pogorszenie sytuacji w firmie czy nie wypłacalność kontrahentów.

Świetnym rozwiązaniem w przypadku ratowania podupadającej firmy jest poproszenie przyjaciół o pomoc. Jeśli Cie lubią to prawdopodobnie chętnie Tobie pomogą.

Pamiętaj aby robić biznes odpowiedzialny i świadomy. Co myślę przez świadomy? Świadomy tego, że kontrahentów i klientów należy traktować tak jak sam byś chciał być traktowany. Jeśli nie będziesz traktować klientów czy pracowników uczciwie to odejdą.

Ponadto pogorszenie sytuacji w firmie należy wziąć pod uwagę jeszcze przed wejściem w jakikolwiek biznes. Każdego to może spotkać i nie zawsze mamy na to wpływ. Możesz uruchomić firmę z majątkiem trwałym. Do tego majątku trwałego można zaliczyć na przykład nieruchomość.
Nawet jeśli firma podupadnie wtedy zostanie nieruchomość, którą będziesz mógł sprzedać.
I za środki z nieruchomości uruchomić kolejny biznes.

To co jest naturalne w większości biznesów, to fazy płynności. Większość biznesów nie rośnie w nieskończoność, W końcu musi nadejść pogorszenie, nawet jeśli nie znaczące to przynajmniej minimalne. Pogorszenie może wynikać z kryzysu, braku wypłacalności kontrahentów, klientów.
Od Twoich decyzji zależy czy przetrwasz to pogorszenie czy nie.

Zwiększenie personelu sprzedaży i osób odpowiedzialnych za pozyskiwanie zleceń na usługi czy zbytu na towary również może okazać się zbawienne. Logiczne, że większa ilość osób jest w stanie dotrzeć do większej ilości potencjalnych nabywców.

Jeśli szukasz porad biznesowych lub doradcy biznesowego zapraszam na blog www.europolnexis.com.pl. Znajdziesz tam mnóstwo porad biznesowych, oraz dobre pomysły na biznes. Lub wyślij maila i zapytaj o poradę biznesową. mateusz@europolnexis.com.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj, to miło że odwiedziłeś ten blog. Będzie jeszcze ciekawiej jeśli postawisz kursor w okienku i zaczniesz komentować dokonania czy kierunek rozwoju tego co przeczytałeś. Możesz sobie również pozwolić na krytykę, dlaczego nie, jesteśmy ludzmi lubimy wyrażać opinię. Miło będzie jeśli będzie to opinia konstruktywna, no wiesz o czym myślę :D ;-)